During March, Tile Company purchases and uses 6,600 pounds of materials costing $26,730 to make 3,000 tiles. Tile Company’s standards material cost per tile

During March, Tile Company purchases and uses 6,600 pounds of materials costing $26,730 to make 3,000 tiles. Tile Company’s standards material cost per tile is $8 (2 pounds of material X $4.00) .Instruction compute price, and quantity materials variances for the Tile Company for March. Indicate amount ($) and favorable (F) or unfavorable (U) effects. Price variance
Quantity variance .
2- During January, Ray Company incurs 1,850 hours of direct labor at an hourly cost of $9.60 in producing 1,000 units of its finished products. Ray’s standard labor cost per units of output is $18(2 hours X $9.00) Instructions compute the price, and quantity labor variances for Ray Company for January. Indicate amounts ($) and favorable (F) or unfavorable (U) effect.
Price variance Quantity variance


Buy plagiarism free, original and professional custom paper online now at a cheaper price. Submit your order proudly with us



Essay Hope