GOLD Company has a single product called a Goof

GOLD Company has a single product called a Goof. The company normally produces and sells 60,000 Goofs each year at a selling price of $33 per unit. The company’s unit costs at this level of activity are: Direct materials $10.00 Direct labour 4.25 Variable manufacturing overhead 2.20 Fixed manufacturing overhead 5.00 Variable selling expenses 1.25 Fixed selling expenses 3.50 Total cost per unit $26.50 A number of questions relating to the production and sale of Goofs follow. Consider each question separately. Required: Assume that GOLD Company has sufficient capacity to produce 90,000 Goofs every year without any increase in fixed manufacturing overhead costs. The company could increase its sales by 20% above the present 60,000 units each year if it were willing to increase the fixed selling expenses by $82,000. Would the increased fixed expenses be justified? Show your calculations.

-25-


Buy plagiarism free, original and professional custom paper online now at a cheaper price. Submit your order proudly with us



Essay Hope