Q1 It costs a baker a fixed cost of $420 and variable cost of $2

Q1 It costs a baker a fixed cost of $420 and variable cost of $2.10 per cupcake. A cupcake is sold for $4.90 each. (i) Make a table showing the cost of producing 20,40,60,80 and 100 cupcakes. (ii) Make a table showing the revenue from selling 20,40,60,80 and 100 cupcakes. (iii) Write an algebraic expression representing the cost C as a function of the number of cupcakes x that are produced. (iv) Write an algebraic expression representing the revenue R as a function of the number of cupcakes x sold. (v) Graph both functions on the same coordinate axes. (vi) From your graph find coordinatae at which cost equals revenue. (vii) Using your graph, determine how many cupcakes need to be made to produce revenue of at least $1,029.How much profit is made for this number of cupcakes?

-25-


Buy plagiarism free, original and professional custom paper online now at a cheaper price. Submit your order proudly with us



Essay Hope